Skutki stresu są szokujące. Zobacz co stres niszczy i jakie są jego skutki.stres skutki jpg.

Stres jest nieodzownym elementem naszego życia. Ciągły pospiech, presja w pracy, niepewność, częsty brak stabilizacji finansowej, a nawet w życiu osobistym powodują stres, który działa szkodliwie na nasze ciało. Najgorsze jest to, że na co dzień nie zawsze odczuwamy jego skutki, jednak musicie uwierzyć, że każdego dnia stres kumuluje się w naszym ciele i potrafi bardzo zaszkodzić. Jak nam szkodzi? Oto krótka lista, którą warto zapamiętać.1. Stres powoduje otyłość.

Jak to się dzieje, że stres powoduje otyłość? A no oprócz adrenaliny stres wzmaga produkcję kortyzolu, który krótko pisząc, wzmaga nasz apetyt zwłaszcza na tłuste potrawy i słodkie przekąski. Szczególnie te ostatnie sprawiają, że nasz mózg czuje zadowolenie i reguluje napięcie wytworzone podczas stresowych sytuacji. Czyli większość z nas w trakcie mocnego stresu podjada, co powoduje coraz większą oponkę na brzuchu oraz dodatkowe kilogramy.

2. Stres przyczynia się do powstawania nowotworów.

Niestety naukowcy uważają, że przewlekły stres upośledza nasz system odpornościowy, a zmutowane komórki mogą powodować raka piersi i szyjki macicy. Niestety drogie panie jest to dla nas zła informacja.

3. Stres powoduje szybsze starzenie się.

Stres niestety niszczy nasze komórki, powoduje ich szybsze starzenie się. Na szczęście starzenie komórek naszego ciała nie jest procesem nieodwracalnym. Nie mam tutaj na myśli naszych zmarszczek np. mimicznych, ale ogólne komórki w naszym organizmie. Aby zahamować proces starzenia się, warto wykonywać jakieś ćwiczenia, spacerować, uprawiać techniki relaksacyjne np. jogę czy stretching.

4. Stres powoduje problemy z trawieniem, bóle głowy i kręgosłupa.

Kolejnym skutkiem stresu są problemy z trawieniem. Stres może powodować zaparcia, biegunki, bóle brzucha i prowadzić do zespołu jelita wrażliwego. Ponadto stres powoduje bóle głowy, które mogą mieć charakter przewlekły i trwać przez wiele miesięcy, a nawet dni. Stres przyczynia się również do bóli kręgosłupa. Dzieje się tak, ponieważ podczas sytuacji stresowych wysoki poziom adrenaliny powoduje spięcia mięśni, które stają się twarde jak kamień. Bóle w lędźwiach i odcinku szyjnym oraz piersiowym bywają skutkiem stresu.

Wymienione cztery punkty określają według mnie najważniejsze i najczęstsze skutki, jakie powstają podczas stresu. Oczywiście u każdej osoby te skutki są w większej lub mniejszej skali albo w ogóle inaczej reagują na przewlekły stres. Jeśli masz inne objawy stresu, to napisz w komentarzu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraź swoją opinie :)